Ana Sayfa Kültür 13 Kasım 2020 17 Görüntüleme

AC/DC: Değişim karşısında çok inatçıyız

1973 yılında kurulan dünya Rock müziği sahnesinin efsane kümelerinden AC/DC, 6 yılın akabinde yeni albümle geri döndü. “Power Up” isimli albümde 12 müzik var.

Dört yıl evvel 88 konserlik Rock Or Bust turnesini Philadelphia’daki Wells Fargo Center’da verdikleri konserle tamamlayan AC/DC’nin geleceği biraz kasvetli görünüyordu.

Kümenin vokalisti Brian Johnson, hekimlerin turneyi bırakması uyarısı almasından sonra son 23 konserde yerini Axl Rose’a bıraktı. Gerçekten hekimler, turneyi bırakmaması durumunda işitme kaybı riskiyle karşılacağını söyledi.

Gitarist Malcolm Young emekli olmuş ve demans ile verdiği savaşın son sancılarını yaşıyordu. Davulcu Phil Rudd ise vefatla tehdit suçlamasıyla Yeni Zelanda’da konut mahpusunda idi.

Bu yüzden kümenin kurucu üyesi Angus Young, Wells Fargo Center’da “For Those About to Rock (We Salute You)” müziğinin son akorunu bastığında AC/DC’nin konserlerinin de, kayıtlarının da artık bittiğini düşündü.

Tahminen plak şirketi bir toplama albüm önerebilirdi lakin Young, “Başka bir albüm görmedim” diye düşündü.

Florida, Sarasota’daki meskeninde, Johnson zarurî bir emeklilikle yüzleştiğinde tıpkı derecede umutsuz hissediyordu.

Johnson o günlerine dair, “Orası epeyce yalnız bir yerdi. 37 yıldır birlikte olduğunuz iş arkadaşlarınızdan oluşan aileniz ansızın gitti ve yapacak hiçbir şeyiniz kalmadı” diye anlatıyor.

“Birkaç ay boyunca başımı bir şişe viskiye gömdüm. Hayli işe yaradı!”

Fakat son dört yılda Young kümesi yavaş yavaş ve titiz bir formda bir ortaya getirdi. Johnson bile, işitme duyusunu geri kazanacak öncü ve kapalı çalışmalar yaparak kümeye geri dönebildi.

Sonuç mu? 6 yıl sonra yayımlanan kümenin vakte karşı test edilmiş, onaylanmış formülünden ne sapan ne de onu incelten 17’nci stüdyo albümü: Power Up.

Young albüm hakkında, “Her vakit çaldığımız üzere çaldık. Yolumuzdan da sapmayız” diyor:

“Belki inatçı olduğumuz içindir lakin The Stones’u dinlemek istediğimde The Stones’un caz kümesi olmaya çalışmasına gereksinimim yok. En iyi yaptığımız şeye sadık kaldık. Her vakit gücümüzün zayıflığımız olmadığını gördük.”

Getty ImagesMalcolm Young (soldan ikinci), kardeşi Angus ile birlikte kümenin kelam yazarıydı.

‘ŞARKILAR ARŞİVLERDEN ÇIKTI’

Albüm, 2017’de geçirdiği ağır demansın akabinde ömrünü yitiren Malcolm Young’a adandı ve 1975’te yayımlanan birinci albümleri High Voltage’da bu yana her AC/DC kesiminde olduğu üzere, her modülde ortak müzik kelamı müellifi olarak belirtildi.

Albüm kayıtları için Angus Young, kardeşi ile 2008’deki Black Ice albümü hazırlıklarında oluşturdukları arşive geri döndü.

2000 yılında yayımladıkları Stiff Upper Lip albümü ile Black Ice ortasında uzunca orta verdiklerini söz eden Young arşivlerini, “Bu sebeple Malcolm ile birlikte AC/DC için müzik fikirleri üzerinde birlikte çalıştığımız uzun yıllarımız oldu” kelamlarıyla anlatıyor.

O kadar çok müzik yazmışlardı ki Black Ice’a girecek kesimleri seçmeye sıra geldiğinde bir CD’yi dahi tamamlayamamışlardı.

Bu demolara geri döndüğünde Young, kendi tabiriyle “oldukça iyi, sağlam bir müzik koleksiyonu” keşfetti. Kimileri tamamlanmıştı, kimilerinin ise ayrıntılandırılması gerekiyordu.

Ama Young tamamlanmış “güçlü bir müzik yığınına” sahip olduğunda, öteki bir meseleyle karşı karşıya kaldı: Solisti bir kenara, bir kümesi bile yoktu.

Johnson AC/DC’ye, vokalist Bon Scott’ın 1980’de alkol zehirlenmesi sonucu vefatının akabinde katılmıştı.

Johson’ın kümeyle kaydettiği birinci albümü (Scott’a ithaf edildi) Back In Black müzik tarihin en çok satan albümlerinden biri oldu ve dünya çapında 50 milyondan fazla sattı.

Lakin ne var ki Johnson, Rock Or Bust cinsinin ortasında işitme zahmeti çekmeye başladı.

Johnson o günleri şu sözlerle anlatıyor:

“Kulaklarım 45-50 dakikadan sonra gidiyordu. Gitarları duyamıyordum. Bir müzikçi için dehşetli bir durum.”

Birçok hayran bu durumu fark etmedi bile. Kas hafızası sayesinde konserleri tamamladığını tabir eden Johson, sonlara hakikat bunun acayip zorlaştığını aktarıyor.

Johson’ın turneden ayrılmasından da öte küme turneyi bitirebilirdi. Fakat Young, turneyi iptal etmenin “pek çok yasal şeyi” içereceğini söylüyor. Ki neredeyse 90 şahıstan oluşan bir çeşit grubunun işten çıkarılmasından bahsetmeye bile gerek yok.

Akabinde, damdan düşercesine Guns N ‘Roses’un yıldızı Axl Rose aradı ve misyon alabileceğini söyledi.

Getty ImagesAxl Rose, 2016 yılında AC/DC ile 23 konserde sahne aldı.

‘AXL ROSE’A MİNNETTARIZ’

Kalan 23 konserde mikrofonun başına geçen Rose için konuşan Young, “Gerçekten minnettar olduk zira en iyi performansını sergiledi ve bu konserleri bitirmemize yardımcı oldu” diyor.

Lakin Rose asla kümenin kalıcı bir üyesi olmayacaktı. Ve turne bittiğinde de basçı Cliff Williams, “korkunç baş dönmesinden” muzdarip olduğu gerekçesiyle emekli olma niyetini açıkladı.

Johnson, grubun öbür üyelerinin haberi olmadan, işitme problemlerini çözmeye yardımcı olabileceğini söyleyen ses uzmanı Stephen Ambrose ile görüşmüştü.

Günümüzde turne sanatkarları tarafından yaygın olarak kullanılan kablosuz kulak içi monitörleri icat eden Ambrose, Johnson’ın kulak zarına daha fazla ziyan vermeden performans göstermesine müsaade verecek yeni bir kulaklık tipi icat ettiğini tez etti.

Üç yıllık denemelerin akabinde Johnson, teknolojinin kendisine tekrar turneye çıkmasına müsaade verebileceğini söylüyor.

Sahip olduğu teknolojinin açıklanmaması için bir muahede imzaladığını aktaran Johson küçük bir ipucu veriyor: “Bunun protez bir kulak zarı olduğunu söylersem, gerçeğe yakın bir yere varırsınız.”

Johnson, bu teknolojik yenilik sayesinde kümeye dönebilse de onları nitekim bir ortaya getiren kişinin Malcolm olduğunu söylüyor:

“Malcolm artık ortamızda olmasa da, hayatta çok güçlü bir karakterdi. Ve hâlâ pes etmedi. Spiritüalist falan değiliz, ancak o orada.”

Küme birinci olarak 2017’de Malcolm’un Avustralya’daki cenazesinde tekrar bir ortaya geldi.

Johnson, “Hepimiz orada otururken konuşulmamış bir bağ vardı, inanç vardı. Ve bunun kıvılcım yaratmış olabileceğini düşünüyorum” diyor.

Bu evrede, hakkındaki uyuşturucu bulundurma ve bir çalışanı vefatla tehdit etmek suçlamalarını kabul etmesinin akabinde Rudd, tüzel sıkıntılarını geride bırakmıştı. Bu, Rudd’un metamfetamin tesirinde olduğu bir periyoda denk düşüyor.

Fakat Young, davulcunun bugün “iyi durumda olduğunu ve birçok sorununu çözdüğünü” söylüyor.

Johnson, “Geçmişte yaşadığı tüm o müthiş saçmalıkları ortaya koydu” diye kabul ediyor Johnson.

2015 yılında Rudd ile turneye çıkmayı reddeden küme, onu tekrar ortalarına almış oldu. Eski çete yine bir ortaya geldiğinde, Williams ise emeklilik günlerinden emekli olmaya pek ikna olmadı.

AC/DC, prodüktör Brendan O’Brien ile 2018 yazında Vancouver’da tekrar bir ortaya geldi.

“Ama olağan ki birisi gelip, biz stüdyonun dışındaki yangın merdivenlerinde sigara içerken sinsice fotoğrafımızı çekti. “

Getty ImagesKüme, koronavirüs salgını sonrasında tekrar turneye çıkmak için can attığını söylüyor.

ANGUS OLMADAN BİRİNCİ ALBÜM

Kaydettikleri üçüncü müzik, havalı riff’leriyle ve kaburga sallayan davullarıyla geri dönüş single’ları olacak olan “Shot In The Dark”tı.

En değerlisi, Johnson’ın vokalleri tam gaz yola çıkmıştı.

Young hayret ederek, “Başka vakitlerde basmadığı her notayı basıyordu” diyor.

Johnson, “Onu her yerde hissettik” diyor:

“Angus, kardeş oldukları için herkesten daha fazla hissetti. Sadece müzik için Malcolm’den geçer not alabilmek için ‘Şarkıyı tamamlamadan evvel Malcolm ile başımda bir konuşma yapıyorum’ dedi.”

Malcolm’un kayıtlarından kimilerini albüme dahil etmek kolay olabilirdi. Lakin Angus bunun ona saygısızlık olacağını düşünüyordu:

“Bunlar onun gerçek gitarı mı olacaktı? Bunu şuurlu olarak yapmamayı seçtim. Malcolm nevi şahsına münhasır bir kişiydi. Kayıtlardan modüller kesmeye başlamak istemedim.

“Bugünlerde bunu yapacak araçların olduğunu biliyorum, lakin Malcolm bence bu durumdan hoşlanmazdı. Sağlam bir yaklaşım olmasını isterdi. Kardeşi olarak, onun kayıtlarından modüller kullansaydım garip hissederdim.”

Müzik kelamlarıyla albüm hayranlarının beklediği söz oyunlarına sahip. Fakat mesela “Through the Mists of Time” isimli modülde düşünmek için de bir yer var.

Müzik için “genç ve aptal olduğumuz keyifli rock and roll vakitlerine bir övgü” olduğunu söyleyen Johson, müzikte şöyle diyor: “Karanlık gölgeleri görün / Duvarlarda / Fotoğrafları görün / Kimileri asılı, kimileri düşüyor.”

Ve şöyle ekliyor: “Şarkı her çaldığında zihnimde Malcolm’u görüyorum.”

‘KORONAVİRÜS BİTTİĞİNDE COŞKUMUZ FANTASTİK OLACAK’

Stüdyoda şarkıyı kaydetmek de elbette bir şey ancak kaydettiğiniz o şarkıyı canlı canlı konserde çalmak bambaşka bir şey. AC/DC’nin albüm tamamlandıktan sonra turneye çıkıp çıkamayacağı bir soruydu. Karşılığını bu yılın başında Hollanda’da aldılar.

Küme, resmi olarak “Shot In The Dark” müziğine bir görüntü klip çekmek için oradaydı. Lakin Young’ın öteki fikirleri de vardı. Yapılıp yapılamayacağını görmek için tam bir prova hazırlanmasını önerdi.

Johnson, kendine has Geordie aksanında “Bize bir cankurtaran halatı atıyordu” diyor.

Olup biteni Johnson şu sözlerle anlatıyor:

“Grup, ‘Sakin sakin mi başlayalım, ne yapalım?’ diye sordu. Ben ise ‘Hayır Angus. Savaş başlasın istiyorum … Back In Black’e ne dersiniz?’ diye sordum. Çalıp, söyleyebileceğiniz en sıkıntı şey… Ve biz bunun üstesinden geldik. Sonra Shook To Thrill’i de kotardık. Sonrasında da 15 gün boyunca hiç durmadık.

“Benim için çok büyük bir gündü. Her şeyi duyabiliyordum ve yalnızca ‘Aman Tanrım’ dedim. Bu bir mucizeydi.”

Kısa bir mühlet sonra koronavirüs salgını patlak verdi ve turneye çıkma hayali kısa müddet içerisinde rafa kaldırdı. Küme tekrar de yola çıkıp çıkamayacaklarından emin değil.

Johnson, “Dürüst olmak gerekirse, biri ‘başlıyoruz’ dediğinde hissettiğim duyguyu hayal ediyorum. Bunun nasıl olacağını yalnızca hayal edebiliyorum” diye konuşuyor.

“Umarım formda ve sağlıklı kalabilirim. Umarım beşerler, kendilerini inançta hissederler ve tekrar bir ortaya gelebilirler. Koronavirüs gittiğinde coşkumuz fantastik olacak. Bu olduğunda orada olmak istiyorum.”

Cumhuriyet

iletişim : live:.cid.e85adaa203246898
deneme bonusu cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halıs cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami avizesi cami avizesi cami süpürgesi cami süpürgesi Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ümraniye escort Maltepe escort Kartal escort ankara escort bakırköy escort ataköy escort şirinevler escort bahçeşehir escort escort istanbul
şehirler arası nakliyat | Eryaman Diş | instagram takipçi satın al
hack forum gaziantep escort gaziantep escort bedava hesaplar muğla escort deneme bonusu deneme bonusu deneme bonusu veren siteler bahis siteleri Canlı Maç izle bonus veren bahis siteleri taraftarium24 Selçuksports beylikdüzü escort