Ana Sayfa Gündem 10 Kasım 2020 11 Görüntüleme

Joe Biden’ın öncelikleri neler olacak, ABD’de Donald Trump’ın hangi politikaları hızla değiştirilecek?

BBCBiden-Harris idaresinin öncelikleri koronavirüsle, ırkçılıkla, iklim değişikliğiyle uğraş ve iktisat

ABD’nin 46. Lideri seçilen Joe Biden, seçim zaferinin akabinde en büyük önceliği olan koronavirüs salgınıyla uğraş konusunda birinci adımlarını atmaya ve grubunu oluşturmaya başladı.

Çalışmalarına başlayan Biden grubu birinci adımın test sayısını artırmak ve Amerikalılardan maske takmalarını istemek olacağını söylüyor.

Biden’ın Pazartesi günü 12 bireyden oluşan koronavirüsle çaba takımında yer alacak isimleri açıklaması bekleniyor.

Öte yandan Lider Trump şimdi seçimde yenildiğini kabul etmiş değil ve sonucu değiştirici olması ihtimali görülmese de kritik birtakım eyaletlerde oyların sayımı hala devam ettiği için Biden’ın seçim zaferi resmen ilan edilebilmiş değil.

Fakat ülkede gelenek olduğu üzere, önde gelen Amerikan medya kuruluşlarının seçimi Biden’ın kazandığına kanaat getirip bunu ilan etmesi akabinde Demokratlar Ocak ayında iktidarı devralmak üzere hazırlıklarını yapmaya başladılar.

Demokratların öncelikli adımları ortasında Kongre’nin onayını almaya gerek olmadan yürürlüğe girebilen bir dizi Başkanlık Kararnamesi de olacağı, ve bunlarla Trump’ın birtakım siyasetlerinden geri dönüşün hedefleneceği haberleri de geliyor.

ABD medyasında yer alan haberlerde bunlar ortasında şu hususların olacağı konuşuluyor:

  • Joe Biden, ABD’nin resmen Çarşamba günü çekilmiş olduğu Paris İklim Mutabakatı’na yine katılacak
  • Biden Dünya Sıhhat Örgütü’nden (WHO) çekilme kararını geri alacak
  • Biden ayrıyeten birçok Müslüman yedi ülkenin vatandaşlarına konulan seyahat yasağını kaldıracak
  • Obama devrinde yürürlüğe giren, ABD’ye çocukken gelmiş evraksız göçmenlere yasal statü verilmesi uygulamasına da geri dönecek.

Biden seçimi kazandığı muhakkak olduktan sonra Cumartesi günü yaptığı birinci konuşmada ABD’nin “yaralarının sarılma zamanı” olduğunu söyledi, bölünme değil birleşmeyi sağlama kelamı verdi.

Direkt Trump’ı destekleyen seçmene seslenen Biden, “Muarızlarımızı düşman olarak görmeye bir son vermeliyiz” dedi.

ABD Lider Yardımcısı seçilen Kamala Harris ile birlikte internette bir geçiş periyodu sitesi açan Biden, burada iktisat, ırkçılıkla ve iklim değişikliğiyle çabanın de başka öncelikleri olduğunu ilan etti.

ReutersMedya kuruluşları Biden’ın kazandığını ilan ederken Trump golf oynuyordu

Trump, 90’lardan beri ikinci periyot seçilemeyen birinci Lider

Resmi olmayan sonuçlara nazaran Donald Trump, ABD’de 1990’lardan bu yana ikinci periyot seçilmeyi başaramayan birinci lider oldu.

Trump seçim takımı bir çok eyalette sonuçlara çok sayıda itiraza hazırlanıyor lakin seçim yetkilileri Trump’ın öne sürdüğü biçimde oylamaya hile karıştığına dair bir ispat bulunmadığını söylüyorlar.

Bu ortada seçimler sonrasında seçilmiş lideri tanıyıp geçiş sürecini başlatmakla misyonlu fotoğraf kurum olan Genel Hizmet İdaresi (General Services Administration) isimli kurum şimdi Biden’ın seçildiğini ilan etmiş değil.

Trump tarafından atanmış olan kurum yöneticisi Emily Murphy’nin şimdi bu ilanı yapacağı konusunda bir belirti yok ve bu yapılana kadar Biden’ın takımı hükümet fonlarını kullanamadığı üzere atama yapacağı federal kurumlarla resmen irtibata de geçemiyor.

Medyada yer alan haberlerde önde gelen Cumhuriyetçi siyasetçiler ortasında Biden’ın zaferine nasıl reaksiyon verecekleri konusunda görüş birliği yo ve bir kısmı seçim sonucunu şimdi kamuoyu önünde kabullenmeyi reddediyor.

Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’ndeki küme lideri Kevin McCarthy Fox televizyonuna verdiği demeçte bütün sayımların ve bütün tüzel itirazların tamamlanmasını beklemek gerektiğini söyledi ve “Ancak ve fakat o vakit Amerika yarışı kimin kazandığına karar verecek” diye konuştu.

Ama eski Cumhuriyetçi liderlerden George W Bush Biden’ı zaferinden ötürü kutladı ve Amerikan halkının seçimin esasen adil ve sonucun açık olduğuna güvenebileceğini söyledi. Bush ayrıyeten Trump’ı da güçlü bir kampanya yürüttüğünü söyleyerek tebrik etti.

ReutersSeçimler koronavirüs gölgesinde yapıldı

Biden’ın salgınla gayret planında neler var?

Joe Biden, koronavirüs salgınının ciddiyetini kabul etmeyi reddeden ve kamusal tedbirler almaya direnen Trump idaresinden salgınla çaba konusunda çok faklı bir çizgi izleme kelamı verdi.

Biden’ın takımı bütün Amerikan vatandaşlarının sık sık ve sistemli olarak parasız test olabilmesini sağlayacaklarını ve kamuoyuna salgınla gayret konusunda “açık, dengeli ve ispatlara dayalı” rehberlik sunulacağını söylüyorlar.

Bu hususla ilgili çalışmaları yürütecek “görev gücü”ne eski sıhhat bakanlarından Vivek Murthy ile Amerikan Besin ve İlaç Kurumu’nun eski lideri David Kessler’in liderlik yapacakları anlaşılıyor.

Biden ayrıyeten ülkenin her yerinde maske kullanımı üzere birtakım uyulması zarurî kurallar da koymak istiyor ve bunun binlerce hayat kurtarabileceğini söylüyor. Her bir Amerikalıyı meskenlerinin dışında oldukları vakit maske kullanmaya çağırmayı planlıyor ve eyaletlerin valileri ve mahallî yetkililerden bunu zarurî ilan etmelerini istemeyi düşünüyor.

ABD’de günlük koronavirüs olaylarının sayısı Pazar günü beşinci gün de 100 binin üzerinde seyretti ve ülkede salgın yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı 237 bine çıktı.

Bu ayın başlarında ABD’nin salgınla uğraş konusundaki en üst seviyede uzmanı Dr Anthony Fauci kış bastırırken “ülkenin salgın konusunda bundan daha makus pozisyonda olamayacağını” söylemişti.

Biden ayrıyeten salgının milyonlarca kişinin işini kaybetmesine yol açtığı ABD iktisadını ayağa kaldırma , imalat dalını teşvik etme, alt yapı yatırımları yapma, çocuk bakımını ucuzlatma ve farklı etnik toplumlar ortasındaki uçurumları azaltma yoluyla yaraları sarma kelamı de verdi.

Irkçılıkla uğraş konusunda ne yapacak?

Farklı etnik kümeler ortasındaki gerginlikleri artırmak ve beyaz ırkın üstünlüğünee inanan ırkçı kümeleri kınamamakla suçlanan Trump idaresi akabinde Biden ırkçılıkla gayretin, idaresinin ana gündem unsurlarından biri olacağını söylüyor.

Vaadleri ortasında siyah ve başka etnik azınlık toplumlarının daha uygun fiyatla konut edinebilmesi, işyerlerinde adil muamele ve daha adil fiyat almaları için çalışmak ve para siyasetlerini yöneten Federal Merkez Bankası’nın ırka dayalı ekonomik uçurumları kapatmaya yönelik tedbirler almasını sağlamak var.

Joe Biden ayrıyeten polisin son bir yıl içinde büyük reaksiyon yaratan ölümlere sebep olan gözaltı sırasında yatırıp diz ile enseye bastırma yoluyla nefes kesme tekniğini yasaklamayı, polise savaşlarda kullanılan silahlar verilmesine son vermeyi ve ulusal seviyede polis gücünü denetleyen bir kurul kurmayı istiyor.

Biden infaz sisteminde de ıslahat yapmayı, ülke çapında şu anda iki milyonu aşan ve etnik azınlıkların oransal olarak çok fazla olduğu tutuklu ve hükümlü sayısını azaltmayı ve daha çok “pişmanlık ve iyileşme” süreçlerine odaklanmayı da hedefliyor.

Programında ırk, cinsiyet ve sınıfa dayalı eşitsizlikler yok edilmedikçe adil bir ceza infaz sistemine sahip olunamayacağını söylüyor.

Seçimde sandık çıkışlarında yapılan yoklamalarda ABD seçmeninin oylarını belirleyen faktörler ortasında ırk eşitliği konusunun, iktisattan sonra ikinci sırada geldiğini göstermişti.

BBC

Trump ne yapmayı düşünüyor?

Kampanya sözcüsü Tim Murtaugh’nun Reuters ajansına verdiği bilgiye nazaran Lider Trump sonuçlara yaptığı türel itirazlara güç vermek hedefiyle ülkenin dört bir yanında seçim kampanyası gibisi mitingler yapmayı planlıyor.

BBC, önde gelen Amerikan medya kuruluşları üzere, Cumartesi günü kritik Pennsylvania ve Nevada eyaletlerinde sona yaklaşan sayımlarda ortayı giderek açan Biden’ın, lider seçilmek için gereksinim duyulan en az 270 seçici heyet delegesini elde ettiği kanaatine vararak bunu ilan etmişti.

O günden beri Trump kamuoyu önünde konuşma yapmadı ama tweetlerinde daha evvelki seçimde hile yapıldığı tarafındaki temelsiz tezlerini yineledi. Twitter, bu savların tartışmalı olduğu notuyla Başkan’ın tweetlerine müdahale etti. Trump kampanyası, Başkan’ın şu etapta hezimetini kabullenmeyi düşünmediğini muhakkak etti.

Trump, medya kuruluşları klâsik formda Biden’ın seçilmiş lider olduğunu ilan ettikten sonra da rakibini “kazanmış üzere poz yapmakla” suçladı ve seçimin şimdi sonuçlanmadığında ısrar etti.

Trump ulusal seviyede, Biden’dan milyonlarca oy geride görünse de 70 milyonu aşkın oy almayı başardı.

Cumhuriyetçilerin adayı Trump seçim sonuçlarına bir çok cephede itiraz ediyor.

Sonuçların çok yakın olduğu Georgia’da yine sayım yapılacak ve Trump Wisconsin’de de bu türlü bir karar çıkmasını istiyor. Ayrıyeten elinde seçime hile karıştığına dair delil oludğunu söyleyerek mevzuyu Yüksek Mahkeme’ye de götüreceğini söylüyor.

Seçim sonuçlarıne itirazlarıh evvel eyalet mahkemelerine götürülmesi gerekiyor. Eyalet mahkemeleri itirazı kabul ederlerse yine sayım buyruğu verebiliyor ve lakin o evrede Yüksek Mahkeme’ye başvurularak eyalet mahkemesinin kararına itiraz edilebiliyor.

Trump kampanyası Arizona eyaletinde seçim günü birtakım seçmenlerin oylarının haksız yere kabul edilmediğini söyleyerek bir müracaat yaptı lakin Arizona seçim yetkilisi açıklamasında Trump takımının itirazının çok zayıf olduğunu söyledi.

Artık ne olacak?

ABD’de kimi eyaletlerde oy sayımı hala devam ediyor ve sonuncu resmi açıklamalar gelene kadar sonuçlar resmiyet kazanmıyor. Bu resmi sonuncu sonuçlar ekseriyetle her bir eyaletin yetkilileri tarafından seçimden haftalar sonra açıklanıyor.

Bu sonuçların 14 Aralık öncesinde belirli olması gerekiyor. Bundan sonra her bir eyalette kazanan partiye nazaran belirlenen 538 seçici heyet delegesi 14 Aralık günü bulundukları eyaletlerin başşehirlerinde biraraya gelerek resmen ve en son olarak seçimi kimin kazandığını belirleyecekler.

Seçici heyet delegeleri genel olarak bulundukları eyalette seçimi kim kazanmışsa o istikamette oy kullanıyor. Lakin birtakım eyaletlerin maddelerine nazaran bu zarurî değil.

Yeni lider, kabinesini belirleyip planlarını yaptığı bir geçiş periyodundan sonra 20 Ocak’ta yemin ederek misyonu devralıyor.

Zaman teslim merasimi klasik olarak federal başşehir Washington DC’deki Capitol binasının önündeki merdivenlerde yapılıyor.

Cumhuriyet

iletişim : live:.cid.e85adaa203246898
deneme bonusu en iyi casino siteleri slot siteleri cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halıs cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami avizesi cami avizesi cami süpürgesi cami süpürgesi Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ümraniye escort Maltepe escort Kartal escort ankara escort bakırköy escort ataköy escort şirinevler escort bahçeşehir escort escort istanbul
şehirler arası nakliyat | Eryaman Diş | instagram takipçi satın al
hack forum gaziantep escort gaziantep escort bedava hesaplar muğla escort deneme bonusu deneme bonusu deneme bonusu veren siteler bahis siteleri Canlı Maç izle bonus veren bahis siteleri taraftarium24 Selçuksports beylikdüzü escort