Ana Sayfa Gündem 6 Temmuz 2023 0 Görüntüleme

Kayseri Kültepe’ye dünya çapında müze

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Medeniyetler kenti Kayseri’de tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkan Büyükşehir Belediyesi, 6 bin yıllık esaslı geçmişi olan Kültepe Kaniş-Karum’dan çıkan yapıtların sergileneceği Kültepe Müzesi’ni ve Asurlu Tüccarlar Sokağı’nı hayata geçiriyor.

Bu kapsamda Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ile birlikte Bağpınar Mahallesi’nde üretimi devam eden kayadan oyma Kültepe Müzesi’ni ve Kültepe Kaniş-Karum bölgesinde 14 konuttan oluşan “Asurlu Tüccarlar Sokağı” projesini yerinde denetledi.

Başkan Büyükkılıç ve Vali Çiçek’e, teknik seyahat esnasında Hacılar Belediye Lideri Bilal Özdoğan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Beyhan, Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman, Kültepe Kaniş-Karum Höyüğü Hafriyat Lideri Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu ile daire liderleri da eşlik etti. Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, yaptığı açıklamada, “Kayseri Büyükşehir Belediye Liderimizin bilhassa çok büyük uğraşlar verdiği, bununla ilgili çok büyük hayallerinin olduğu, buraya atandığım birinci günden itibaren anlattığında ‘acaba nasıl olacak’ diye merak ettiğim yerdeyim” dedi.

“BÖYLE BİR ESER DÜNYADA YOK”

Başkan Büyükkılıç’a emeklerinden ötürü teşekkür eden Vali Çiçek, dünyanın en büyük oyma müzesinde sona gelindiğini belirterek, şunları söyledi: “Büyükşehir Belediye Liderimize çok teşekkür ediyorum, harika bir yer ortaya çıkarmış. Dünyanın en büyük oyma müzesini, neredeyse bitme noktasına getirmişler. Alanı gezdik, adeta bir kent yapılmış, iddiamdan çok daha büyük. Bilhassa Kültepe Kaniş-Karum medeniyetinden kalma tüm yapıtların sergilenebileceği, insanların buraya geldiği vakit koca bir medeniyeti bir yerde görebilecekleri bir alan oluşturulmuş. Projesinden, başlangıcından bugüne kadar ağır uğraş sarf eden, bu hayali kente kurduran ve bunu da sonuçlandırma evresine getiren Büyükşehir Belediye Liderimize çok teşekkür ediyorum. Hakikaten Kayseri turizminin geleceği açısından bugün çok heyecanlandım ve keyifli oldum. Zira bu türlü bir eser dünyada yok, bu kadar büyük bir alanda oyularak yapılan, adeta kentte gezilen bir yerdir. Burada o kadar ferah ve geniş bir halde yapılmış, beşerler buraya geldiğinde çok hoş vakit geçirebilecek bir yer haline getirilmiş.”

Kültepe Kaniş-Karum bölgesinde Asurlu Tüccarlar Sokağı’nın da yapıldığını hatırlatan Çiçek, “Kayseri Büyükşehir Belediyemizin yeniden Kültepe Kaniş-Karum hafriyatında ve oradaki Asur Mahallesi’nin imali ile ilgili projesi devam ediyor. Orada da çok hoş şeyler ile bir Asur Mahallesi yapıyorlar. Burası ile orası birleştiğinde Kayseri çok büyük bir paha kazanacak. Kayseri Valisi olarak tek isteğim bir an evvel tamamlansın, biz de gelen turistlerimizi burada ağırlamak istiyoruz” diye konuştu.

Vali Çiçek, Kültepe’de çıkan bütün yapıtları Kayseri’ye getirip, bu müzede sergileyeceklerini tabir ederek, “Büyükşehir Belediyesi bununla ilgili bir çalışma başlatmıştı. Bilhassa Prof. Dr. Fikri hocamızla bir arada Memduh Lider bilhassa Kültepe’den çıkan binlerce yapıtın nerelerde olduğunu, nerede depolandığını, nerede sergilendiğini tespit etmişlerdi. Bununla ilgili taleplerde bulunmuşlardı. Biz de Memduh Liderle bir arada Kayseri Valisi olarak ben elimden geldiğince bugünden itibaren bütün yapıtlarımızı buraya getireceğiz inşallah, şimdiden bunu Kayserililere müjdeleyebiliriz” sözlerini kullandı.

“HEYECANLANDIRACAK BİR PROJEYİ SONA SAKLADIK”

Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç ise burada yaptığı açıklamada, “Sayın valimize geldiği günden beri, nitekim kentimizde kültürel açıdan, turizm açısından, değişik alanlarda yaptığı uğraşları daima biliyoruz. Biz biraz da sürpriz olsun dedik. Sahiden heyecanlandıracak bir projeyi sona sakladık. Biz de sona geldiğimizi burada memnunluğunu yaşadığımız daima bir arada gözlemliyoruz” dedi.

“DÜNYADA KELAM ETTİRİLEN BİR BOYUT KAZANACAK”

Bu projenin Kayseri’ye çok yakışacağını vurgulayan Lider Büyükkılıç, “Hitit ve Asur medeniyetinin merkezi olan Kültepe Kaniş-Karum olarak bilinen ve Koramaz Vadisi’nin ayağında olan bu hoş çalışma herkes için adeta dünyada kelam ettirilen bir boyut kazanacak. Dünyadaki en büyük oyma müze olarak hayata geçecek” halinde konuştu.

“KAYSERİ’DE YENİ BİR PERİYOT BAŞLAYACAK”

Başkan Büyükkılıç, Kayseri’de yeni bir periyodun başlayacağına işaret ederek, şöyle konuştu:“3 bin 500 metrekarelik bir alanı içermekte. Tabi 25 bin civarında yalnızca tablet bağlamında çıkan yapıttan kelam ediyoruz. Lakin Hitit Asur devrine ilişkin Kültepe Kaniş-Karum’dan çıkan binlerce daha değişik eserler var. Onları da buraya sığacak biçimde inşallah gerekli çalışmaları yapacağız, pahalı valimizin bu bahiste her vakit bizlere takviyesini esirgemediğini biliyoruz. Fikri hocam aslında bu mevzuda şuurlu bir proje yürüten, çalışma yapan dostumuz. Kültür Bakanımız başta olmak üzere, Mehmet Özhaseki Bakanımız, Hulusi Bakanımız ve başka milletvekillerimiz hepsi de dayanışma içerisinde. Ben inanıyorum ki zati Kültür Bakanımızı buraya getirdiğimizde heyecanlanacak, elinde ne varsa buraya verecektir. Gerek Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde, gerek Londra’da gerek Amerika’da değişik ülkelerde eserler var, bunların hepsi bizde tespitli. Onları büsbütün isteyeceğiz. Kayseri’de yeni bir devir başlayacak. Kayseri denilince akla ticaret gelir, para gelir. Bu da Kültepe Kaniş-Karum’da zati gerek ticari muahedeler gerek toplumsal içerikli mutabakatlar açısından herkesin bildiği bir boyut. Biz bunu müzeleştirmek suretiyle insanlığın hizmetine sunuyoruz. Kayseri’mize yakışır diye buradan paylaşıyorum. Yüklenici firmamıza ve tabi ki ilgili ünitemize, bizden her vakit takviyesini esirgemeyen Sayın Valimize teşekkür ediyorum.”

“KAYSERİ TURİZM AÇISINDAN DA BİR MİLAT”

Müze incelemesinin akabinde Lider Büyükkılıç ve Vali Çiçek, Kayseri Valiliği’nin dayanaklarıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından imali devam eden, Kaniş-Karum bölgesinde Asurlu tüccarların ömür alanlarının canlandırılarak ziyaretçilerin o periyoda tanıklık etmesine imkân tanıyacak 14 konuttan oluşan “Asurlu Tüccarlar Sokağı” projesini inceledi.

Asurlu Tüccarlar Sokağı projesindeki incelemeler esnasında açıklamalarda bulunan Vali Çiçek, Kayseri’nin turizm açısından bir milat olduğunu belirterek şunları söyledi: “Kayseri’nin tarihî bedelleri açısından bir milat kabul edilecek yatırımları geziyoruz. Kayseri turizm açısından da bir milat. Kültepe Kaniş-Karum Türkiye’nin çok daha fazla bilmesi gereken, dünyanın bilmesi gereken çok kıymetli bir bedel. Dünyanın birinci ticaret mutabakatlarının yapıldığı, dünyada birinci ticari tabletlerin ortaya çıktığı harika bir medeniyetin göbeğindeyiz. Kültepe Kaniş-Karum dediğimiz bölgenin bilhassa Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı bu çalışmalarla tüm dünyanın tanıyacağına inanıyorum. Bu gölge önümüzdeki periyotta göreceğiz ki Kayserililer gurur duyarak beklesinler, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla ziyaret akınına uğrayacağını biliyorum. Bunlar özellikli, güç çalışmalar. Başarılmış, büyük bir emek harcanmış. Keyifli oldum, gurur duydum. İnşallah bir an evvel tamamlanır, ziyaretçilerle dolar taşar.”

Başkan Büyükkılıç da Vali Gökmen Çiçek’in verdiği dayanaklardan ötürü teşekkür ederek, “Yine hoş çalışmalardan birini yüzümüz gülerek burada paylaşıyoruz. Her vakit söylüyoruz. Sayın Valimizin vermiş olduğu dayanağa, grubuna teşekkür diyoruz. 4 bin yıl öncesini canlandırma ve bu projenin ruhuna uygun biçimiyle hayata geçirme. Değerli bir çalışma. Hakikaten dünyada kendisinden kelam ettirecek bir proje. Kayseri’miz için de gündem de olacak. Koramaz Vadisi’nin çabucak ayağında. İnşallah sona hakikat yaklaşıyoruz. Hızlandırma tarafında de çaba gösteriyoruz. Güzel uğurlu olsun diyorum. Kayseri denilince ticaret, ticaret denilince elbette ki çek, senet, mutabakat, para, onlar da işte burada” formunda konuştu.

KÜLTEPE ZİYARETÇİ MERKEZİNİ İLGİYLE GEZDİLER

Ayrıca Büyükkılıç ve Çiçek, Kültepe Kaniş-Karum Höyüğü’ndeki çalışmalar kapsamında çağdaş donanımlarla tasarlanan ve bölge hakkında bilgi vermek gayesiyle hayata geçirilen Kültepe Ziyaretçi Merkezi de gezdi.

Kayseri’nin kızıl elması üzere herkesin hayal ettiği bir yer olduğunu vurgulayan Vali Çiçek, burada yaptığı açıklamada, şu sözleri kullandı: “Gerçekten bir ihtilal üzere bir şey yapmış, bugün Kültepe Kaniş-Karum, yıllardır Kayseri için konuşulan, ben buraya gelmeden evvel Kültepe Kaniş-Karum’u ayağa kaldıralım, tüm dünya, tüm Türkiye tanısın diye istenen, Kayseri’nin kızıl elması üzere herkesin hayal ettiği, buranın canlanacağı günleri görmek istediği yerdi. Bugün görüyorum ki Kayseri Büyükşehir Belediyesi dünyanın en büyük oyma müzesini yapmış. Asurlu tüccarların 4 bin yıl evvelki yaşadığı sokağı birinci günkü hali ile canlandırmış, buraya tematik bir merkez koymuş. Bunların üçünün bir ortada olduğu bu türlü bir çalışma, Kültepe Kaniş-Karum için tarihi bir çalışma, tarihi bir andır. Binlerce ziyaretçi hem dünyanın en büyük oyma müzesini gezecekler, orada 20-25 bin Kültepe Kaniş-Karum yapıtını görecekler. Gerisinden Asurlu tüccarların meskenlerini ziyaret edecekler, tematik olarak burası ile ilgili bilgi alıp, hafriyat alanını görecekler. Bu Kültepe Kaniş-Karum’un tanıtılması açısından Kayseri’nin gurur vaktidir. Büyükşehir Belediyesini başta liderimiz olmak üzere grubunu tebrik ediyorum.”

TARİH VE KÜLTÜR TURİZMİ İÇİN BİR MİLAT

Bu çalışmaların tarih ve kültür turizminde Kayseri için bir milat denilebileceğini söyleyen Lider Büyükkılıç da “Oyma müzemiz, akabinde sokağımız ve tematik merkezimiz ile hafriyat alanımız olmak üzere 4 özelliği olan, Kayseri için dönüm noktası olarak nitelendirilen bu türlü bir çalışma değer arz ediyor. 4 bin yıl öncesine Kayseri’mizi götürmüş oluyor, paranın merkezine götürmüş oluyor. O açıdan biz bunu çok önemsiyoruz. Valimize verdiği takviyelerden ötürü ve tüm takımımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Kültepe Kaniş-Karum Höyüğü Hafriyat Lideri Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, projeler hakkında kapsamlı bilgiler verdi.

hack forum warez forum cami halısı cami halıs cami halısı cami avizesi cami avizesi vdcasino giriş vdcasino giriş vdcasino yeni giriş
hack forum forum bahis onwin fethiye escort bursa escort meritking meritking meritking meritking giriş izmit escort adana escort slot siteleri casibomcu.bet deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler Tarafbet izmir escort istanbul escort marmaris escort