Ana Sayfa Kültür 13 Kasım 2020 6 Görüntüleme

Türkiye’den Oscar adaylığı için başvuru yapan 23 film

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 16 kişilik Seçici Şura, 93. Akademi Mükafatları (Oscar) En Yeterli Memleketler arası Sinema Kısmı’nda Türkiye adayını belirledi.

Seçici Kurul’un gerçekleştirdiği toplantıda Sinema Güç Birliği’ne başvuran 23 sinema değerlendirildi. Direktörlüğünü Mehmet Ada Öztekin’in yaptığı “7. Koğuştaki Mucize” sineması, heyet tarafından Türkiye’nin ‘en iyi milletlerarası film’ Oscar adayı olarak belirlendi.

Kore imali “Miracle in Cell No 7” isimli sinemadan birebir isimle uyarlanan “7. Koğuştaki Mucize”nin Türkiye’nin Oscar adayı olması, ‘Kore uyarlaması bir sinemanın Akademi için gerçek bir seçim olmadığı’ tarafında tenkitler aldı.

Sinema Yapıtı Üretimcileri Meslek Birliği (SE-YAP), Oscar adaylığı için başvuran 23 sinemanın listesini Cumhuriyet’le paylaştı.

1- Nazif Tunç – Karınca

Nazif Tunç’un direktörlüğünü üstlendiği “Karınca” sineması, acılı bir vicdan muhasebesini takip ediyor. Nakliye kamyonunda uzun yol sürücüsü olan Şemsi’nin dağ yolunda karşısına çıkan genç Fidan’ı iyilik yapmak için İstanbul’a kadar getirmesi, hiç ummadığı sonuçlara sebebiyet verecektir. Canlı bomba hareketinde kullanılmak üzere terör örgütü tarafından ayartılan Fidan’ın İstanbul’a gelişinden sorumlu hisseden Şemsi, kendi ruhunu, Fidan’ı ve ziyan görebilecek insanları kurtarmak için vakte karşı bir yarışa girer. Kefaret yolunda geçen bu çabalı seyahatte başrolleri Halit Karaata ve Hacer Kızılhan üstleniyor.

2- Mehmet Ada Öztekin – 7. Koğuştaki Mucize

Direktörlüğünü Mehmet Ada Öztekin’in yaptığı “7. Koğuştaki Mucize” kızı ile tıpkı zekâ yaşına sahip bir babanın adalet arayışını bahis ediniyor. 2013 tarihli Güney Kore sineması “Miracle in Cell No. 7”den uyarlan sinemanın oyuncu takımında Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Celile Toyon, İlker Aksum, Mesut Akusta, Deniz Baysal, Yurdaer Okur üzere isimler yer alıyor. Kore üretimi “Miracle in Cell No 7” isimli sinemadan birebir isimle uyarlanan “7. Koğuştaki Mucize”nin Türkiye’nin Oscar adayı oldu.

3- Tunç Şahin – Beşerler İkiye Ayrılır: Bir 7YÜZ Öyküsü

Direktörlüğünü Tunç Şahin’in üstlendiği sinemada, misyonları, borçlu insanları ruhsal baskıyla köşeye sıkıştırarak, yapabilecekleri en yüksek tahsilatı yapmak olan His ve Bahadır, Ceren Köse isimli bir borçlunun evrakını takip etmeye başlar. İkili bir yandan borçlu üzerinde baskı kurmaya çalışırken, bir yandan da alınacak prim için birbirlerine karşı amansız bir gayret içine girer. Bu sırada Ceren ile Bahadır ortasında karşı konulamaz bir çekim başlamıştır. Bankaların çeşitli sebeplerden peşine düşemedikleri borçları satın alıp, her ne değerine olursa olsun tahsil etmeyi kendisine misyon edinmiş bir şirkette çalışanların kıssalarının anlatıldığı Beşerler İkiye Ayrılır, epeyce sert bir sistem eleştirisi. Seyirciyi merak içinde bırakan kurgusuyla, insan tabiatı, kabuller, dilekler ve sistemler üzerinden heyecan verici bir kıssa anlatıyor. Sinemada Burcu Bi·ri·ci·k, Pınar Deni·z, Aras Aydın, Başak Daşman, Fazilet Akakçe rol alıyor.

4- Mahsun Kırmızıgül – Mucize 2: Aşk

2015 üretimi “Mucize”nin devam sineması olan yapıt, Doğu’daki bir dağ köyünde yaşayan Aziz ve görücü tarzı evlendiği Mızgin’in yaşama tutunma öyküsünü işliyor. Mahsun Kırmızıgül’ün yönettiği sinemanın başrollerini Mert Turak, Biran Damla Yılmaz ve Fikret Kuşkan paylaşıyor.

5- Mehmet Tanrısever – Keman Ağıtları

Mehmet Tanrısever’in yönettiği “Keman Ağıtları” sinemasının takımında Soydan Soydaş, Aycın Tuyun, Aslı Erdemir, Barış Hayta, İstek Budak, Yaşar Alptekin ve Haldun Boysan üzere isimler yer alıyor.

Sinema, ünlü bir müzisyen olduğu hayatının baharında büyük bir kaza geçiren ve tekerlekli sandalyeye mahkum olan Mehmet’in öyküsünü anlatıyor. Bu yeni  hayat biçimi Mehmet’i olgunlaştırırken, hayatına girecek olan zihinsel engelli Seher ile birbirlerinin can yoldaşı oluyorlar fakat mukadderat onları beklenmedik bir maceraya sürüklüyor.

6-  Mehmet Tanrısever – Mahşer: Bir Varmış Bir Yokmuş

YönetmenliğiniMehmet Tanrısever’in üstlendiği sinemada Asuman Dabak, Soydan Soydaş, Tarık Tanrısever ve Süleyman Kabaali üzere isimler rol alıyor. 

7- Derviş Zaim – Flaşbellek

Derviş Zaim bu defa Suriye’deki trajediye çeviriyor kamerasını ve kıssa anlatmanın değerini vurguluyor. Flaşbellek, gerçek bir kıssadan; Suriyeli bir askeri vazifelinin, rejimin sivillere ve muhaliflere uyguladığı şiddeti belgeleyen 11 bin fotoğrafı gizlice Suriye dışına çıkartmasından ilham alıyor. Bir taarruz sonucu konuşma yeteneğini kaybeden Ahmet, çatışmalarda ölen insanların fotoğraflandığı ve kayıt altına alındığı bir ünitede çalışmaya başlar. Gördüklerini dünyaya duyurmak, savaş içinde sıkışıp kalan öykülere ses vermek ister. Lakin, kendini ve eşini korumakla insanlığa karşı sorumluluğunu yerine getirmek ortasında bir seçim yapmak zorunda kalır. Suriye’deki dramı perdeye taşıyan Derviş Zaim, Flaşbellek sinemasının yaşanan sürece insani açıdan yaklaşan bir yapıt olduğunu belirtiyor. Sinemanın oyuncuları ortasında Saleh Bakri, Sara El Debuch, Ali Suleiman ve Husam Chadat yer alıyor.

8- Maryna Er Gorbach & Mehmet Bahadır Er – Omar ve Biz

Direktörlüğünü Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı filmin  başrollerinde Cem Bender, Ushan Çakır, Hala Alsayasneh, Taj Sher Yakub üzere oyuncular yer alıyor.

İsmet uzun yıllar hudut misyonu yaptıktan sonra emekli olmuş bir askerdir. Bağlantı kurmakta zorlanan yapısı sebebiyle oğlu kendisinden kaçarak Amerika’ya gitmiştir. Karısı Fetihe de oğlunun yanına gitmek istiyordur. Türkiye-Yunanistan hududundaki yazlık bir sitede kışın da yaşamaya devam eden İsmet, komşusu Sabri’nin hayatını kurtaran iki göçmeni konutunda konuk etmeye başlamasıyla kendisini hesap etmediği olaylar içinde bulur.  Göçmenlik konusunu komşuluk teması üzerinden işleyen “Omar ve Biz”; sahip olduğumuz mülkiyet ve statülerimizin hayatta özgür kararlar vermemizi ne derece etkilediğini kurduğu yalın dünyada yansıtan, politik bakış açıları önyargılarımızla yüzleşmemizi sağlayacak bir sinemadır. Sinemanın ana karakterleri Omar ve Mariye Türkiye’de süreksiz göçmen olarak yaşayan Suriyeli iki oyuncu tarafından canlandırılmaktadır.

9-  Fazilet Tepegöz – Gölgeler İçinde

Fazilet Tepegöz 2012 yılındaki birinci uzun metraj sineması Zerre’yle, “Havada asılan toz taneleri kadar önemsiz” hayatları olan insanların öyküsünü anlatmıştı. Senaryosunu yazıp yönettiği Gölgeler İçinde, onun Zerre’den sonra ikinci sineması. Yeniden hayatları yok sayılan beşerler var. Amerikan TV dizilerinde rol alan Numan Acar’ın karakteri, Jale Arıkan’ın personeli üzere kaygı nedir bilmeksizin mana ve özgürlük peşinde. İlkel bir teknolojiyle yönetilen bir fabrika bölgesinde, buyruklara ve kameraların takibine boyun eğerek köle üzere çalışan bir küme personel, ortalarından birinin bu denetime karşı çıkıp sistemi sorgulamasına da reaksiyon gösterir. Tepegöz’ün, Gürcistan’da bir maden kasabasında beş haftada çekilen sıra dışı bağımsız bilimkurgu sineması, distopik dünyaya kuşkucu bir bakış atıyor. Sinemada Numan Acar, Vedat Erincin, Ahmet Meli·h Yılmaz

Emrullah Çakay, Muharrem Bayrak ve Selin Kavak üzere isimler rol alıyor.

10- Seyid Çolak – Kapan

Kısa sineması “Serender”in akabinde birinci uzun metrajına imza atan Seyid Çolak’ın direktörlüğündeki “Kapan”, Beyşehir Gölü’ndeki Mada adasında yaşayan beş balıkçının dram, endişe ve paranoyanın iç içe geçtiği öyküsünü anlatıyor. Ortalarından birinin sebepsizce ortadan kaybolması ile yaşadıkları tansiyon, yabanî bir kurdun gizemli ortaya çıkışı ve ömür alanlarını işgal etmeye başlamasıyla birlikte tepe noktasına taşınır. Başrollerini Onur Dilber, Serkan Altıntaş, Münibe Millet ve Yasemin Girgin’in üstlendiği sinema, ferdî yaralar, endişeler ve her insanın içinde “vahşi hayvan”a dair ikaz niteliğinde…

11- Ömer Faruk Sorak & İpek Sorak – Aşk Tesadüfleri Sever 2

Ömer Faruk Sorak ve İpek Sorak’ın direktör koltuğunda oturduğu romantik ve dram tipindeki sinemanın başrollerini Nesrin Cavadzade, Yiğit Kirazcı, Elif Doğan ve Aytaç Şaşmaz paylaşıyor. Sinema, izleyiciyi 1960’lardan bugüne uzanan romantik bir seyahate çıkarıyor. Sinema, iki farklı devirde geçen gerçek bir hayat hikayesine dayanırken, geçmiş ile bugünün münasebetlerini karşılaştırıyor.

12- Metin Güngör – Renklerde Kaybolan Hayat: Fikret Mualla

Metin Güngör’ün uzun yıllardır üzerinde çalıştığı “Renklerde Kaybolan Hayat: Fikret Mualla”, sanat hayatı ve yaşantısıyla kendine has bir ressam olan Fikret Mualla’nın öyküsünü anlatıyor.

Güngör’ün direktörlüğünü yapıp başrolünde de yer aldığı biyografi çeşidindeki sinemanın oyuncu takımında Tayfun Sav, Okan Bayülgen, Şebnem Schafer ve Bedri Baykam üzere isimler de yer alıyor.

13- Leyla Yılmaz – Bilmemek

Leyla Yılmaz’ın yönettiği “Bilmemek” sinemasında Senan Kara, Yurdaer Okur, Buyruk Özden, Levent Üzümcü, Çetin Sarıkartal ve Ulaşcan Kutlu rol alıyor.

Selma ve Sinan birbirine tahammülünü yitirmiş mutsuz bir çift, oğulları Umut ise kendini tanımaya ve kanıtlamaya çalışan bir delikanlıdır. Üçü de hayatlarından mutlu değildir ve kendilerini kuşatılmış hissetmektedir. Lise sonda su topu ekibinde yer alan Umut’un hakkında eşcinsel olduğu dedikodusu yayılır. Selma ve Sinan, yolunda gitmeyen evlilikleriyle çaba ederken Umut ortadan kaybolur. 

14- Hareket Kaftan – Kovan

Almanya’da yaşayan Ayşe’nin kendini keşfetme seyahati takip eden Kovan, Hareket Kaftan’ın imzasını taşıyor. Annesinin hastalık haberini almasıyla memleketi Artvin’e geri dönen genç bayan, geride bıraktığı hayatın yüküyle yüzleşmek zorundadır. Annesi vasiyeti olarak Ayşe’ye, ona da kendi annesinden yadigar kalan arılığı bırakır. Almanya’da kurmaya çalıştığı hayattan bambaşka bir yola sürüklenen Ayşe için tabiat ile bütünleşme ve kendini kabullenme süreci başlar. Mağlubiyetlerin yeni kapılar açtığını hatırlatan Kovan’da başrolleri Meryem Üzerli, Feyyaz Duman ve Hakan Karsak üstleniyor.

15- Reis Çelik – Meyyit Ekmeği

60’lı yılların kurak, fakir, kırsal Anadolusu’nda çocukların dağa yayılmış hayvanlara göz kulak olması âdettendir. Şayet aşağıdaki köylerden birinde gün ortasında dumanı tüten bir baca görürlerse, o konutta ya düğün var demektir ya cenaze. Köyün yaşı ilerlemiş kelam ustası Âşık Ziyeddin, tükenmekte olan mesleğini devam ettirmesi umuduyla Mustafa’yı çırak olarak yetiştirmek ister. Fakat Mustafa gönlünü kendinden yaşça büyük bir kıza kaptırmıştır. Bir an evvel hak âşığı olmak için pir elinden bâde içip kendisiyle ilgilenmeyen Gülbeyaz’ın gönlünü çalma hayalleri kurar. Meyyit Ekmeği üzerinde dört yıldır çalışan direktör Reis Çelik, sinemasını “Din, yazgı ve yoksulluk ortasında sıkışmış köy ortamında, kelam ustası bir ozanın, yerine bir çırak yetiştirme eforu üzerinden sosyolojik bir okuma” diye tanımlıyor. Sinemanın başrollerinde Tarkan Omarov, Ziyaddin Aliev, Şilan Düzdaban ve Mariam Butursvili yer alıyor.

16- Özer Feyzioğlu – Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu

Özer Feyzioğlu’nun yönettiği sinemada Naim Süleymanoğlu’nu Hayat Van Eck canlandırıyor. Türk spor tarihine damga vuran ve 18 Kasım 2017’de hayatını kaybeden halterci Naim Süleymanoğlu’nun hayatının bir kısmını aktaran sinemada Ehil Dikinciler, Selen Öztürk, Gürkan Uygun, Uğur Güneş, İsmail Hacıoğlu, Renan Bilek ve Bülent Alkış rol alıyor.

17- Olgun Özdemir – Kızım Üzere Kokuyorsun

“Mor Ufuklar” ve “Vicdan Ağacı” sinemalarıyla beğeni toplayan direktör Olgun Özdemir’in imzasını taşıyan “Kızım Üzere Kokuyorsun”, 2016’daki Kaç terör akınıyla hayatı değişen bir bayanı odağına alıyor. Taarruzda anne babasını, kocasını ve üç yaşındaki kızını kaybeden Beatrice, babasının vasiyeti üzerine, ailesinin cenazesini yıllar evvel göç ettiklleri Antakya Vakıflı Ermeni köyüne götürür. Beatrice, burada kendisi üzere örgütten mustarip olan Suriyeli Hevi ve tatil için ülkesine gelen İbrahim ile tanışır. Farklı geçmişlere sahip üçlü, birbirlerinin hayatlarına hiç iddia etmedikleri biçimlerde dokunacaktır. Başrollerini Clemence Verniau, Çağlar Ertuğrul ve Yılşen Özdemir’in üstlendiği sinema, yalın ve dokunaklı bir insan öyküsü.

18- Azra Deniz Okyay – Hayaletler

Türkiye genelinde saatler süren bir elektrik kesintisinin yaşandığı bir günde, tıpkı mahalleden dört kişinin yolları çakışır. Arkadaşıyla bir müsabaka kazanıp hiphop dansçısı olmak isteyen Didem, belediyede paklık vazifelisi olarak çalışan ve mahpustaki oğluna ivedilikle para yollamak isteyen İffet, kentsel dönüşüm fırsatçısı Raşit ve mahallenin çocuklarına istekli sinema dersleri veren Ela’nın yolları bu ‘karanlık’ günde kesişir. Hepsi kendi yollarını çizerek domino tesirli bir kaosta ayakta kalmaya çalışmaktadır. Hayaletler, o gün İstanbul’un Sucular semtinde yaşananları, bu dört farklı insanın birbirine geçen kıssaları üzerinden anlatıyor ve günümüz Türkiyesi’ne dair distopik bir portre çiziyor. Azra Deniz Okyay’ın sineması Venedik Sinema Şenliği, Eleştirmenlerin Haftası’nda En Âlâ Birinci Sinema Mükafatı aldı. Sinemada rol alan oyuncular ortasında Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve S. Emrah Özdemir üzere isimler bulunuyor.

19- Umut Evirgen – Ben Bir Denizim

Direktörlüğünü Umut Evirgen’in üstlendiği sinemada, Gürberk Polat, Serkan Keskin, Sitare Akbaş, Celil Nalçakan, Seda Akman, Aslı Sancar, Hakan Can Kardiganoğlu, Ahmet Kuzey Çiçek üzere isimler rol alıyor.

Babasıyla birlikte karton toplayarak geçinen 20’li yaşlarındaki Deniz, Suriyeliler kadar çok karton bulamadığı için her seferinde depoya eli boş döner. Bu sebeple babasından daima azar işiten Deniz, daha fazla karton bulamak ümidiyle bir inşaata girer. İnşaatta tanıştığı Nisan, bütün hayat öyküsünün değişmesine sebep olur. Deniz’in, Nisan ile birlikte olmak için ivedilikle para bulması gerekir. Fakat aradığı dayanağı babasından bulamayınca tehlikeli bir yola başvurur.

20- Ali Özel – Bozkır

Direktör koltuğunda Ali Özel’in oturduğu “Bozkır”da Ahmet Özel, Hakan Emre Ünal, Mücahit Koçak, Ozan Dağara ve Elif Aydın rol alıyor.

Devam etmekte olan baraj çalışması köyün tahliyesini gerektirir. Meskeni ve karısının bahçedeki mezarı etrafında münzevi bir hayat sürmekte olan Ahmet ise, yeğenlerinin ısrarlarına karşın köyden taşınmaya yanaşmaz. Amcalarını ikna edemeyen yeğenleri, Ahmet’i ikna etmesi için yıllardır görüşmediği oğlu Harun’u köye gelmeye razı ederler. Lakin annesinin vefatında babasının ihmali olduğunu düşünen Harun’un uzun vakit sonra babasıyla bir ortaya gelişi problemsiz olmayacaktır. Harun annesini sular altında bırakmak istememektedir ve mezarın taşınmasını talep eder. Ahmet’inse yeni bir vicdani yükümlülüğü kaldıracak gücü yoktur. Baraj süratle dolmakta ve vakit daralırken, baba oğul da hem kendileriyle hem geçmişiyle hesaplaşma yaşarlar.

21- Hacı Orman – Körleşme

Hacı Orman’ın yönettiği sinemada Fatih Al, Asiye Dinçsoy, Vedat Erincin, Cüneyt Yalaz, İpek Tenolcay, Engin Emre Paha, Erengül Öztürk ve Serkan Bilgi rol alıyor.

Sinan, kör bir şairdir. 3 yaşındayken görme duyumunu yitirmiş olsa da nüktedan, körlüğüyle barışık bir insandır. Sinan’ın eşi Nilgün, Sinan’a görme dünyasını armağan etmek ister ve ameliyat olmaya onu ikna eder. Başarılı geçen ameliyatla birlikte Sinan belirli belgisiz görmeye başlar lakin bir süre sonra tuhaf ahenk karmaşaları baş gösterir. Nilgün, yaşanan kaosun körlükten kalma alışkanlıklarla ilgili olduğuna inanır ve görme dünyasına ahenk sağlaması için Sinan’ın üstündeki baskısını arttırır. Bu tansiyon birbirlerinin kişiliklerini sorguladıkları trajik bir hesaplaşmaya hakikat yol alır. Tam da bu süreçte hekim, ikinci bir ameliyat olmadığı takdirde, Sinan’ın eskisi üzere kör olacağını açıklar.

22- Faysal Soysal – Ceviz Ağacı

Başrollerini Serdar Orçin, Sezin Akbaşoğulları, Mert Yavuzcan, Kübra Kip, İstek Akın ve Şebnem Dillgil’in paylaştığı “Bozkır”ın direktör koltuğunda Faysal Soysal oturuyor.

Birçok açıdan silik ve pasif karaktere sahip edebiyat öğretmeni Hayati, karısı tarafından hor görülüp terkedilir. Bir mühlet sonra kasabada kimliği belirlenemeyen bir bayan cesedi bulunur. Hayati, diğerine ilişkin cesedin karısına ilişkin oluğunu kabul edip diğerinin işlediği cinayeti üstlenir.

23- Ercan Kesal – Nasipse Adayız

Direktörlüğünü Ercan Kesal’ın üstlendiği sinemada Ercan Kesal, Selin Yenici, İnanç Konukçu, Müttalip Müjdeci, Nazan Kesal ve Valeriu Andriuta rol alıyor.

Sinema, İstanbul’da bir belediyenin lider aday adayı olan hekim Kemal Güner’in bir günde geçen traji-komik kıssasını anlatıyor.

Lider adayı olmak için çalışmalarına devam eden Kemal, Bir Numara’nın adaylığını anons edeceği geceye heyecanla hazırlanmaktadır. Eski eşi dahil Kemal’in etrafındaki herkes bu delice koşturmaya şahit olur. Bir Numara’nın gözüne girip aday olabilmek için her yolu deneyen Kemal, adaylığının açıklanacağı değerli gecede beklenmedik olaylarla karşılaşacaktır.

Cumhuriyet

iletişim : live:.cid.e85adaa203246898
en iyi casino siteleri en iyi casino siteleri slot siteleri beylikdüzü escort kocaeli escort bursa escort
hack forum gaziantep escort gaziantep escort bedava hesaplar